Szykanowanie w pracy


Notice: Undefined variable: post_id in /sygnalizuj.com/wp-content/themes/sygnalizuj/template-parts/post.php on line 18
Szykanowanie w pracy

Szykanowanie w pracy prawie zawsze można uznać za mobbing. Jeśli Twój przełożony lub współpracownik zastraszają Cię, powinieneś zgłosić to jak najszybciej pracodawcy. Według Kodeksu pracy to właśnie pracodawca jest odpowiedzialny za przeciwdziałanie podobnym zachowaniom.

Niekiedy pracownicy, których dotykają szykany w pracy, boją się o tym informować pracodawcę lub nawet się tego wstydzą. Nigdy nie postępuj w ten sposób!

Jeśli stałeś się ofiarą mobbingu, nie jesteś za to odpowiedzialny. Wiedz też, że taki problem dotyka wielu osób w Polsce. Z badania CBOS1 wynika, że zastraszanie w pracy spotyka nawet co szóstego pracującego Polaka. Jak możesz rozpoznać, że to już mobbing?

Kiedy szykanowanie w pracy to już mobbing?

Szykany w pracy, jeśli dochodzi do nich sporadycznie, są oczywiście naganne i niedopuszczalne, ale nie muszą oznaczać, że stałeś się ofiarą mobbingu. Uważaj jednak, bo mogą zmienić się w mobbing. Aby można o nim mówić, musi pojawić się kilka przesłanek łącznie. Wskazuje je Kodeks pracy.

Zastraszanie pracownika lub jego nękanie musi uporczywe i długotrwałe. Takie działania mają za zadanie ośmieszyć pracownika i właśnie zastraszyć. Do tego mogą wywoływać u ofiary zaniżoną ocenę przydatności zawodowej. Najczęstszym przykładem takiego mobbingu jest zastraszanie pracownika zwolnieniem z pracy.

Szykanowanie pracownika – co dalej?

Jeśli jesteś pewny, że szykany w pracy, których doświadczasz, to już rzeczywiście mobbing, powinieneś zacząć działać jak najszybciej. Najpierw postaraj się zgromadzić jak najwięcej dowodów na mobbing – poszukaj świadków, zapisuj daty i godziny przypadków nękania.

Potem powinieneś zgłosić szykanowanie w pracy pracodawcy. Większe firmy tworzą zazwyczaj specjalne procedury, które ułatwiają przekazywanie informacji o mobbingu w sposób bezpieczny i bez rozgłosu (np. w formie e-maila).

Pracodawca może także podjąć współpracę z zewnętrznym systemem typu Speak Up Line, (takim jak Ogólnopolskie Centrum Informacyjne), który przyjmuje od pracowników zgłoszenia nadużyć w miejscu pracy, w tym mobbingu.

Nie każda szykana w pracy jest już mobbingiem, powinieneś jednak być wyczulony na zachowanie osoby, która przekracza powszechnie ustalone zasady w miejscu zatrudnienia. Gdy przykre sytuacje zaczną się powtarzać, nie czekaj – im szybciej zadziałasz, tym większą będziesz miał szansę na ukrócenie procederu mobbingu.


1 https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2014/K_109_14.PDF

Brak ocen.
Please wait...


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *