Szantaż w pracy


Notice: Undefined variable: post_id in /sygnalizuj.com/wp-content/themes/sygnalizuj/template-parts/post.php on line 18
Szantaż w pracy

Szantaż w pracy, pomimo, że mówi się o nim rzadko, występuje stosunkowo często. Ze zjawiskiem tym może spotkać się pracownik, który jest wykorzystywany emocjonalnie przez przełożonego. Szantażowany może być także pracodawca, który otrzymuje groźby oskarżenia, np. o mobbing lub molestowanie.

Szantaż może występować w dwóch wersjach. W pierwszej jako ofiara tego zjawiska możesz być nadmiernie chwalony za swoją pracę lub uznawany za pracownika niezastąpionego.

W drugiej opcji jesteś gnębiony i nękany. W ten sposób mobber próbuje zmusić Cię, abyś sam odszedł z pracy. Taką opcję zastraszania stosują coraz częściej również pracownicy, którzy obawiając się zwolnienia, straszą pracodawcę, że oskarżą go o niewłaściwe zachowania, np. o mobbing.

Szantaż pracownika

Aby zatrzymać pracownika, który chce się zwolnić z pracy, niektórzy menedżerowie lub pracodawcy sięgają po szantaż emocjonalny. Najczęściej stosowana jest słowna argumentacja. Wtedy możesz od nich usłyszeć prośbę, żeby zostać jeszcze przez jakiś czas – tydzień lub miesiąc. Inny sposób to chwalenie Twojej pracy i dowodzenie, że jesteś najlepszy, nikt nie potrafi Cię zastąpić.

Szantaż wobec pracownika może również polegać na insynuowaniu, że bez Ciebie firma się rozpadnie lub odejdą inni zatrudnieni. Takie komunikaty, pomimo tego, że noszą znamiona docenienia, tak naprawdę mają na celu wzbudzenie poczucia winy i spowodowanie rezygnacji z odejścia z firmy.

Pochwały to też sposób, aby próbować wymusić na Tobie rozmaite pożądane zachowania – od pozostawania w pracy po godzinach zaczynając, przez wykonywanie wątpliwych etycznie poleceń, a kończąc na próbach wymuszenia uległości o charakterze seksualnym.

Szantaż pracodawcy przez pracownika

Niekiedy pracodawcy obawiają się zwalniać zatrudnione osoby, ponieważ taka czynność wiążę się z komplikacjami. Szantażowanie pracodawcy i oskarżenia o mobbing to metody wykorzystywane przez pracowników, aby uniknąć utraty pracy lub uzyskać wyższą odprawę po rozwiązaniu umowy.

Tacy wyrachowani pracownicy mają świadomość, że jeśli zechcą, są w stanie sprowadzić kłopoty na pracodawcę. Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy, kontrola Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Urzędu Skarbowego, informacja o złożeniu pozwu w sądzie pracy oraz „czarny PR” w internecie to niespodzianki, jakie zostawiają po sobie nieuczciwi pracownicy.

Szantaż w pracy może przybierać różne formy. Często zaczyna się od pochlebstw i próby przekonania o niezastąpionej roli pracownika w firmie, a kończy się na groźbach, które mogą być uznane za mobbing. Dlatego powinieneś być ostrożny zarówno wtedy, gdy jesteś przez pracodawcę krytykowany, jak i przesadnie chwalony.

Brak ocen.
Please wait...


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *