Sex w pracy – czy to legalne?


Notice: Undefined variable: post_id in /sygnalizuj.com/wp-content/themes/sygnalizuj/template-parts/post.php on line 18
Przejawy mobbingu

Romanse w pracy to teoretycznie temat tabu. Jednak przelotne miłostki, a czasem trwałe związki zdarzają się między współpracownikami dość często. Duże firmy bronią się przed takimi relacjami, decydując się na zapisy zakazujące bliskich relacji w regulaminie. W mniejszych organizacjach – trudno o zasady w tej kwestii. Według prawa pracodawca nie może zwolnić pracownika za romans, przynajmniej dopóki nie pogarsza on wyników w pracy.

Badania pokazują, że romanse w pracy to „norma”. 59% ankietowanych przez firmę Adzuna rozważałoby miłosną przygodę w miejscu pracy, natomiast 43% pytanych stwierdziło, że ich fantazje się urzeczywistniły.

Do romansowania podczas wykonywania służbowych obowiązków przyznało się 44% kobiet, a 66% mężczyzn zadeklarowało, że skorzystałoby z takiej okazji, gdyby się nadarzyła. 64% romansujących w pracy osób trzymało swój związek w tajemnicy, a 6% dla dobra związku zmieniło miejsce zatrudnienia.

77% respondentów twierdzi, że w ich firmie nie ma zasad określających intymne relacje ze współpracownikami. Tylko 13% pytanych deklaruje, że pracodawca zakazuje współpracy pracownikom romansującym ze sobą.

Najczęściej w intymne relacje wchodzą osoby zatrudnione w USA – tam do romansu w pracy przyznaje się 40% ankietowanych. Natomiast w Wielkiej Brytanii 59% flirtujących w pracy zmieniło z tego powodu miejsce zatrudnienia[1].

Romans w pracy

Romans w miejscu pracy to związek miłosny lub o charakterze erotycznym między dwiema osobami pracującymi w jednej firmie. W socjologii zjawisko to jest określane jako teoria przesunięcia pobudzenia. Według niej, gdy człowiekowi zostanie dostarczona duża dawka bodźców emocjonalnych, wtedy osoba, na którą patrzyliśmy obojętnie, staje się dla nas atrakcyjna i pociągająca. Takie bodźce dość często występują w miejscu pracy. Mogą to być np. właściwe rozwiązania zawodowe zastosowane przez jedną ze stron, kompetencje, pomoc w karierze itp.

Okazuje się, że miejsce pracy uważane jest za jedno z najbardziej podatnych gruntów do nawiązywania bliskich relacji. Wielu pracowników przyznaje się do romansowania podczas wykonywania obowiązków służbowych, tłumacząc to spędzaniem w pracy dużej ilości czasu. Dodatkowo bliskie, intymne relacje często zawiązują się między współpracownikami podczas wyjazdów integracyjnych i delegacji. Wiele osób traktuje je jako przelotne, nic nieznaczące przygody, które mają służyć dobrej zabawie, ale bez dalszych konsekwencji. 

Romanse w biurach, pomimo tego, że zdarzają się dość często, dla otoczenia bywają zaskoczeniem. Nie jest wcale rzadkością, że pary, które łączą się na gruncie prywatnym, w pracy zachowują pozory służbowe, ukrywając swój związek. Robią to dla zachowania dobrych relacji w firmie, uniknięcia plotek lub konsekwencji ze strony pracodawcy.

Psychologowie i socjologowie zgadzają się ze sobą w kwestii, że skoro przeciętny pracownik spędza w firmie więcej niż jedną trzecią dnia, to normalne jest, że między współpracownikami zawiązują się przyjaźnie a czasem również romanse. Statystyczny Polak pracuje 40 godzin tygodniowo, a często dłużej. W tym czasie spotyka różnych ludzi – kontrahentów, dostawców, partnerów biznesowych oraz innych zatrudnionych. Okazji do zawierania nowych znajomości, a co za tym idzie, także do flirtów jest aż nadto!

Niestety, minusem romansowania w pracy jest moment, gdy związek przestaje się układać lub po prostu się rozpada. W takim przypadku zaczyna on szkodzić, pojawia się niezręczność podczas wspólnego przebywania czy też wykonywania tych samych obowiązków. Dodatkowo mogą pojawić się pretensje, kłótnie, które negatywnie wpływają na atmosferę w pracy oraz na innych współpracowników.

Konsekwencje romansowania w pracy

Polskie prawo nie definiuje takiego pojęcia jak romans w pracy. W związku z tym teoretycznie pracodawca nie może zwolnić pracownika za intymną relację z innym współpracownikiem. Jednak w takim przypadku może wyciągnąć konsekwencje za zaniedbania służbowe wynikające z romansu.

Zażyłość lub nawet relacja erotyczna między pracownikami to nie przestępstwo, ale może to być czyn, który narusza regulamin obowiązujący w firmie. W dużych korporacjach bardzo często tworzone są kodeksy, w których wprost określone jest jako niewskazane zawieranie zbyt bliskich relacji między współpracownikami. Tam, gdzie nie tworzy się regulaminów pisemnych, o zasadzie takiej może być poinformowany każdy nowozatrudniony pracownik. Trudniej o takie przepisy czy regulacje w firmach rodzinnych, gdzie często pracują ze sobą narzeczeni, małżonkowie itp.

Badania pokazują, że większość firm w Polsce nie stosuje żadnej polityki wobec romansów i związków między współpracownikami. Tylko 12% przedsiębiorstw zadeklarowało w badaniu CareerBuilder, że w ich firmie relacje intymne są zakazane, w 20% podmiotów są dopuszczalne, a w 68% nie ma żadnych uregulowań w tej kwestii[2].

Pracodawca nie ma prawa zwolnić pracownika za romans w pracy, jednak może to zrobić, gdy wpływa on negatywnie na wyniki lub relacje z innymi współpracownikami. Gdy zatrudniona osoba dostanie wypowiedzenie za bliską relację z innym pracownikiem i czuje się z tego powodu poszkodowana, może dochodzić swoich praw w sądzie pracy. Warto o tym pamiętać.


[1] https://www.prawo.pl/kadry/konsekwencje-romansu-w-pracy-dane-z-ankiety-adzuna,371247.html

[2] https://www.pulshr.pl/pr-wewnetrzny/szef-nie-moze-zwolnic-za-romans-w-pracy-chyba-ze,35295.html

Brak ocen.
Please wait...


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *