Przejawy mobbingu


Notice: Undefined variable: post_id in /sygnalizuj.com/wp-content/themes/sygnalizuj/template-parts/post.php on line 18
Przejawy mobbingu

Każdy pracownik powinien wiedzieć, jak rozpoznać mobbing w pracy. Jeśli pracodawca nie przeprowadził szkolenia, które nauczyłoby dostrzegać przejawy mobbingu, powinieneś sam posiąść odpowiednią wiedzę. Dzięki temu będziesz mógł szybko zareagować w przypadku nękania w pracy.

Zapewne już niejednokrotnie słyszałeś termin mobbing. Jeśli nawet nie doświadczyłeś go osobiście, powinieneś wiedzieć, co można określić jako przejawy mobbingu. Część osób nie jest nawet świadoma, że szykany, których doświadcza w pracy można zakwalifikować jako mobbing.

Jak rozpoznać mobbing?

Zjawisko mobbingu zostało dość dobrze opisane w Kodeksie pracy. Dowiesz się z niego, że mobbing to uporczywe i długotrwałe nękanie pracownika, które ma na celu jego ośmieszenie lub poniżenie, a do tego może prowadzić do obniżenia jego samooceny pracowniczej. Powinieneś jednak nauczyć się także rozpoznawać konkretne działania mobbingowe. Co zatem można uznać za objawy mobbingu?

Za przejawy mobbingu uznać można m.in.:

  • zniewagi słowne;
  • krzyczenie na kogoś;
  • nieprzyzwoite komentarze na temat pracownika;
  • poniżanie;
  • izolowanie pracownika od grupy;
  • pomijanie pracownika przy podziale pracy;
  • pozbawianie przerw w pracy.

To tylko kilka jaskrawych przykładów mobbingu.

Gdzie zgłaszać mobbing?

Umiejętność rozpoznania mobbingu w pracy to jedno, ale musisz także wiedzieć, co zrobić, gdy doświadczysz nękania ze strony przełożonego lub współpracowników.

Warto znowu odwołać się do Kodeksu pracy, który wyraźnie określa, że to pracodawca jest odpowiedzialny za przeciwdziałanie mobbingowi w miejscu pracy. W pierwszej kolejności należy zatem zgłosić przypadki mobbingu pracodawcy.

Często firmy tworzą specjalne procedury i umożliwiają zgłaszanie zachowań mobbingowych np. za pomocą e-maili lub infolinii. Niektórzy pracodawcy podejmują współpracę z zewnętrznymi organizacjami (np. takimi jak Ogólnopolskie Centrum Interwencyjne), które prowadzą systemy Speak Up Line i przyjmują zgłoszenia mobbingu od pracowników w sposób gwarantujący im anonimowość.

Mobbing to ciężkie naruszenie stosunków pracowniczych, dlatego należy go bezwzględnie zwalczać. Wiedząc, jak rozpoznać mobbing, będziesz mógł skuteczniej się przed nim bronić.

Brak ocen.
Please wait...


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *