Odszkodowanie za mobbing?


Notice: Undefined variable: post_id in /sygnalizuj.com/wp-content/themes/sygnalizuj/template-parts/post.php on line 18
Odszkodowanie za mobbing

Być może już wiesz, że mobbing jest ciężkim naruszeniem prawa pracowniczego. Jeśli doświadczyłeś takiego nadużycia w miejscu pracy, możesz skorzystać z ochrony, jaką daje Ci prawo. Może również przysługiwać Ci odszkodowanie za mobbing.

Mobbing może nie tylko znacznie utrudnić Ci pracę, ale wręcz potrafi zamienić ją w koszmar. To nadużycie często prowadzi nie tylko do wyczerpania psychicznego, ale potrafi także skutkować uszczerbkiem na zdrowiu. Jeśli stałeś się ofiarą mobbingu, pamiętaj, że możesz żądać zadośćuczynienia. Odszkodowanie za mobbing w pracy jest coraz częściej zasądzane przez polskie sądy.

Kto odpowiada za mobbing?

Zanim sprawdzimy, jakie odszkodowanie za mobbing w pracy może Ci przysługiwać i kiedy, należy wyjaśnić, kto w ogóle odpowiada za mobbing w miejscu pracy. Być może sądzisz, że winę za takie wykroczenie ponosi przede wszystkim mobber. To oczywiście prawda, ale niecała.

Bez względu na to, czy do mobbingu posuwa się przełożony, czy któryś z Twoich współpracowników, zawsze to na pracodawcy spoczywa obowiązek przeciwdziałaniu mobbingowi. Mówi o tym wyraźnie art. 94& § 1. Jeśli zatem doszło w miejscu pracy do mobbingu, konsekwencje może ponieść nie tylko mobber, ale również pracodawca.

Jakie odszkodowanie za mobbing?

Jeśli zatem stałeś się ofiarą mobbingu, powinieneś nie tylko zgłosić tę sprawę pracodawcy, ale także możesz żądać od niego zadośćuczynienia. Kwestie związane z odszkodowaniami pojawiają się także w Kodeksie pracy w art. 94 § 3 i § 4.

W pierwszym ze wspomnianych punktów możesz przeczytać, że należy Ci się zadośćuczynienie pieniężne, gdy mobbing wywołał rozstrój Twojego zdrowia. Mało tego, gdy rozwiązałeś umowę o pracę z powodu mobbingu (musi to zostać wpisane do Twojego wypowiedzenia pracy), wtedy również możesz dochodzić odszkodowania od pracodawcy. Wysokość tego odszkodowania nie może być niższa niż płaca minimalna.

Poza tym możesz żądać odszkodowania z powództwa cywilnego od mobbera, jeśli nie jest nim pracodawca, a np. kolega z pracy.

Pamiętaj, jeśli stałeś się ofiarą mobbingu, masz prawo wystąpić o zadośćuczynienie. Zdarza się, że sądy przyznają ofiarom mobbingu nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych odszkodowania.

Brak ocen.
Please wait...


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *