Nierówne traktowanie w pracy


Notice: Undefined variable: post_id in /sygnalizuj.com/wp-content/themes/sygnalizuj/template-parts/post.php on line 18
Nierówne traktowanie w pracy

Nierówne traktowanie pracowników w pracy jest niedopuszczalne. Jeśli doświadczyłeś dyskryminacji, możesz walczyć o swoje prawa. Sprawdź, co możesz zrobić, żeby rozwiązać ten problem.

Złe traktowanie w pracy może wpłynąć negatywnie nie tylko na Twoje poczucie wartości zawodowej, ale sprawi także, że z niechęcią zaczniesz wykonywać swoje obowiązki. Jeśli czujesz się pokrzywdzony przez przełożonego, powinieneś na to zareagować. Tym bardziej, że prawo stoi po Twojej stronie.

Nierówne traktowanie pracowników to dyskryminacja

Musisz wiedzieć, że nierówne traktowanie w pracy to po prostu dyskryminacja. W 2017 roku w polskich sądach toczyło się 2,5 tys. spraw dotyczących dyskryminacji i mobbingu.

Kodeks pracy wyraźnie określa w art. 183a, że pracownicy powinni być traktowani równo w kwestii warunków zatrudnienia, awansów, szkoleń i podnoszenia ich kwalifikacji zawodowych, a także w zakresie nawiązywania i rozwiązywania umów o pracę.

Jeśli w którymś z tych obszarów doznałeś złego traktowania, to oznacza, że stałeś się ofiarą dyskryminacji. Powinieneś pamiętać również, że dyskryminacja może zachodzić m.in. ze względu na płeć, wyznanie, narodowość oraz orientację seksualną.

Jak walczyć z dyskryminacją w pracy?

Co możesz zrobić w przypadku nierównego traktowania w pracy? Jeśli dyskryminacji dopuszcza się np. kierownik, lider lub menedżer, możesz zgłosić tę sprawę pracodawcy. Jeśli jednak złe traktowanie w pracy to sprawka osoby stojącej na czele firmy (prezesa, dyrektora generalnego, właściciela), najlepiej wystąpić na drogę sądową.

Nie musisz mieć nawet twardych dowodów! Sąd Najwyższy w wyroku z 2010 roku (I PK 72/10) podkreślił, że na pracowniku ciąży tylko obowiązek uprawdopodobnienia dyskryminacji. To pracodawca musi udowodnić, że jego działania nie miały na celu dyskryminacji pracownika i że kierował się tylko obiektywnymi przesłankami.

Jeśli w twojej pracy ma miejsce nierówne traktowanie pracowników, a Ty również tego doświadczyłeś, pamiętaj, że nie jesteś bezbronny! Dyskryminacja to poważne naruszenie godności pracowniczej i nie musisz się na nią godzić.

Brak ocen.
Please wait...


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *