Mobbing w pracy


Notice: Undefined variable: post_id in /sygnalizuj.com/wp-content/themes/sygnalizuj/template-parts/post.php on line 18
Mobbing w pracy

Mobbing w pracy jest nie tylko bardzo ciężkim naruszeniem praw pracowniczych, ale w skrajnych przypadkach może zostać uznany także za przestępstwo. Odpowiedzialny pracodawca powinien dołożyć wszelkich starań, aby skutecznie przeciwdziałać mobbingowi. To naprawdę się opłaca.

Trudno nie zauważyć, że od kilku lat coraz częściej mówi się i pisze o mobbingu. Nie dlatego, że przypadków tego rodzaju zachowań jest więcej, ale dlatego, że rośnie świadomość tego zjawiska. Co za tym idzie – zmniejsza się przyzwolenie na mobbing.

Zjawisko mobbingu w miejscu pracy

Pojęcie mobbingu pojawiło się w polskim Kodeksie pracy w 2004 roku. W art. 94 § 2 można przeczytać, że mobbing jest działaniem polegającym na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu zatrudnionej osoby.

Takie działania mogą powodować obniżenie oceny przydatności zawodowej pracownika, ośmieszać go, poniżać lub nawet doprowadzić do odizolowania od pozostałych pracowników. Warto pamiętać, że mobbingu można doświadczyć nie tylko od przełożonego, ale również od współpracowników. Mobbing jest więc zjawiskiem negatywnym, które wpływa źle przede wszystkim na pracownika, ale cieniem kładzie się również na pracodawcy.

Walka z mobbingiem korzystna dla pracodawcy

Walka z mobbingiem to nie tylko wymóg nałożony na pracodawcę przez wspomniany już art. 94 § 1 Kodeksu pracy. Przeciwdziałanie temu zjawisku ma oczywiście wymiar prawny i etyczny, ale jest istotny dla pracodawcy także z innych powodów.

Sądowa sprawa o mobbing w pracy wpływa negatywnie na wizerunek firmy i zniechęca pracowników do zatrudnienia się u takiego pracodawcy. Coraz więcej firm zdaje sobie z tego sprawę i wprowadza procedury, które mają za zadanie przeciwdziałać mobbingowi. Wdrażane są też standardy sprawnego rozwiązywania spraw związanych z mobbingiem.

Część pracodawców decyduje się tworzyć własną infrastrukturę, która ma ułatwiać zgłaszanie i wyjaśnianie przypadków mobbingu. Wiąże się to jednak z dużymi kosztami. Z tego właśnie powodu coraz więcej pracodawców korzysta z usług zewnętrznych firm, które udostępniają systemy Speak Up Line działające według sprawdzonych w praktyce procedur antymobbingowych (np. Ogólnopolskie Centrum Interwencyjne).

Mobbing to poważny problem i żaden pracodawca nie może pozwolić sobie na jego bagatelizowanie. Szybkie i sprawne działanie antymobbingowe chroni nie tylko pracowników, ale także wiarygodność firmy.

Brak ocen.
Please wait...


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *