Kradzież w pracy


Notice: Undefined variable: post_id in /sygnalizuj.com/wp-content/themes/sygnalizuj/template-parts/post.php on line 18
Kradzież w pracy

Nadużycia i kradzieże w firmach są częstym problemem. Pracownicy wynoszą długopisy, artykuły spożywcze, płacą także za tankowanie prywatnego samochodu firmową kartą.

Problem kradzieży i oszustw w pracy dotyczy 78% pracodawców w Polsce. Największą plagą w firmach są przywłaszczenia (36%) oraz kradzieże (28%). Rzadziej występują oszustwa (16%), oszustwa komputerowe (4%) i fałszerstwa (2%). Wśród najczęstszych nadużyć w miejscu pracy znajdują się przypadki korzystania z komputera służbowego, telefonu czy samochodu do celów prywatnych (30%), oszustwa związane z wydatkami służbowymi (27%) oraz przywłaszczenia i kradzież w miejscu pracy (23%)1.

Kradzież w pracy – zabezpieczenia

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który zatrudnia pracowników, liczysz na to, że będą oni sumiennie wykonywać obowiązki, a także dbać o wspólne mienie firmy. W tej kwestii oprócz zaufaniem do zatrudnionej osoby, możesz posiłkować się także przepisami prawa i regulacjami wynikającymi z Kodeksu pracy.

Gdy na terenie zakładu pracy dojdzie do kradzieży, jako pracodawca możesz pociągnąć pracownika do odpowiedzialności.

W sytuacji, gdy zachodzi poważne podejrzenie, że może zdarzyć się kradzież w miejscu pracy, powinieneś zastosować odpowiednie zabezpieczenia, takie jak monitoring, sejf lub depozyt kluczy, co ułatwi przechowywanie, wydawanie oraz kontrolę nad obiegiem kluczy w firmie.

Kradzież w pracy – konsekwencje

Co grozi za kradzież w pracy? Podstawową karą za takie wykroczenie jest zwolnienie dyscyplinarne, czyli rozwiązanie umowy o pracę z winy pracownika w trybie natychmiastowym i bez wypowiedzenia.

Gdy jako pracodawca masz dowody kradzieży obciążające zatrudnionego, wtedy możesz go zwolnić, nie czekając na wyrok sądu. Co więcej, jeśli na skutek kradzieży poniosłeś szkodę materialną, możesz dochodzić od pracownika także rekompensaty finansowej.

Kradzież w pracy jest szkodliwa pod wieloma względami, ponieważ wpływa negatywnie nie tylko na sytuację finansową Twojej firmy, ale również na wszystkie zatrudnione osoby. Jednocześnie takie postępowanie może być częściowo sprowokowane zachowaniem pracodawcy, w przypadkach, gdy pracownicy czują się nieuczciwie traktowani lub nieodpowiednio wynagradzani. Szukając motywów ich nieuczciwych zachowań, to również powinieneś wziąć pod uwagę.


1 Źródło: https://gratka.pl/regiopraca/portal/rynek-pracy/wiadomosci/jak-pracownicy-okradaja-swoje-firmy

Brak ocen.
Please wait...


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *