Konflikty w pracy


Notice: Undefined variable: post_id in /sygnalizuj.com/wp-content/themes/sygnalizuj/template-parts/post.php on line 18
Konflikty w pracy

Konflikty w pracy są dość częstym zjawiskiem. W większości firm rodzą się napięcia między pracownikami, które mają negatywny wpływ na ich efektywność, a także na sukces zespołu. Napięcia pomiędzy współpracownikami mogą mieć błahą przyczynę, ale niewyjaśnione, prowadzą do rozłamu i potęgują nieporozumienia w zespole.

Okazuje się, że Polacy są najbardziej zestresowanymi pracownikami spośród ośmiu badanych narodowości. Tak wynika z raportu The Workforce View in Europe 2017. Co piąty respondent z Polski doświadcza stresu zawodowego codziennie, a 46% zatrudnionych bardzo często denerwuje się z powodu wykonywanych w pracy zadań. Powodem stresu jest najczęściej natłok obowiązków oraz praca pod presją czasu. Do czynników stresogennych zaliczane są również problemy związane z relacjami interpersonalnymi. Chodzi tu przede wszystkim o konflikty z przełożonym lub innymi pracownikami1.

Konflikt w pracy – przykład i przyczyna

Konflikty w pracy mogą wynikać z trudności w komunikowaniu, z różnic w osobowościach pracowników, a nierzadko również z powodu relacji pracowniczych. Zapewne widziałeś to nieraz w swoim miejscu pracy.

Rozbieżności występują, gdy współpracownicy nie mogą się porozumieć, a także w przypadku, gdy jesteś nadmiernie krytykowany przez przełożonego lub otrzymujesz od niego niezrozumiałe polecenia.

Konflikt w pracy może mieć formę strukturalną. Dzieje się tak wtedy, gdy brakuje Ci dostępu do narzędzi potrzebnych do wykonywania zleconych zadań, np. e-maila, dokumentów, urządzeń.

Najpoważniejszym problemem w firmie jest jednak niezgoda dotycząca wartości. O takiej rozbieżności mówimy, gdy jeden z pracowników jest nieuczciwy lub dopuszcza się manipulacji, a współpracownicy tego nie akceptują.

Konflikty w pracy – jak je rozwiązywać?

Rozwiązywanie rozbieżności i problemów między pracownikami to obowiązek przełożonego, pracodawcy lub menedżera.

Najpopularniejszym sposobem na konflikt w pracy są mediacje, czyli szukanie porozumienia między współpracownikami z udziałem osoby trzeciej. Konfrontacja i szczera rozmowa często pomaga w wygaszaniu niedomówień oraz sprzeczności wśród pracowników.

Konflikty w pracy są problemem, ponieważ często wpływają na funkcjonowanie firmy, na stosunki między pracownikami oraz na jakość wykonywanych przez nich zadań. Dlatego konfliktów nie wolno bagatelizować.


1 https://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/1030191,jak-radzic-sobie-ze-stresem-w-pracy.html

Brak ocen.
Please wait...


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *