Kodeks karny a mobbing


Notice: Undefined variable: post_id in /sygnalizuj.com/wp-content/themes/sygnalizuj/template-parts/post.php on line 18
Kodeks karny a mobbing

Mobbing to ciężkie naruszenie Twoich praw jako pracownika. Jeśli doświadczyłeś tego rodzaju sytuacji, powinieneś wiedzieć, że nie jesteś bezbronny. Chroni Cię nie tylko Kodeks pracy, ale również Kodeks karny.

Bez wątpienia mobbing to przede wszystkim naruszenie prawa cywilnego oraz prawa pracy. Powinieneś jednak zdawać sobie sprawę, że także w sferze prawa karnego można mówić o mobbingu jako o przestępstwie. Wynika to z faktu, że obecnie ochrona płynąca z Kodeksu karnego oddziałuje także na Twoje dobra osobiste i Twoje prawa pracownicze.

Definicja mobbingu

Zanim przejdziemy do mobbingu i Kodeksu karnego, powinieneś wiedzieć, gdzie szukać definicji mobbingu w zapisach prawa. Znajdziesz ją w Kodeksie pracy. Art. 943 bardzo precyzyjnie wyjaśnia w § 2, co można uznać za mobbing.

We wspomnianym punkcie Kodeksu pracy przeczytasz zatem, że mobbing to działania, które dotyczą Ciebie jako pracownika lub są skierowane przeciwko Tobie. Te działania polegają na długotrwałym i uporczywym nękaniu albo zastraszaniu. Nadużycia noszące znamiona mobbingu zazwyczaj mają na celu zastraszenie lub poniżenie pracownika, ale czasem ich celem jest także izolacja w miejscu pracy.

Mobbing w Kodeksie karnym

Kodeks karny i mobbing to zestawienie, które dla wielu osób nie jest oczywiste. Wynika to z faktu, że w Kodeksie karnym nie pojawia się wprost kwestia mobbingu. Nie oznacza to jednak, że zapisy kodeksu nie chronią pracownika – wręcz przeciwnie.

Kodeks karny przewiduje sankcje karne za naruszenie Twoich praw jako pracownika. W szczególności powinieneś zwrócić uwagę na art. 218 § 1 Kodeksu karnego. Wynika z niego, że ten kto złośliwie lub uporczywie narusza prawa pracownika wynikające ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności.

To jednak nie wszystko. Jeśli zajrzysz do art. 207 Kodeksu karnego, przekonasz się, że mowa tam o zachowaniu sprawcy wykorzystującego stosunek zależności do znęcania się psychicznego lub fizycznego, co również można odnieść do mobbingu.

Pamiętaj, że nie jesteś bezbronny wobec mobbera. Chroni Cię nie tylko Kodeks pracy, ale również Kodeks karny. Gdy dojdzie do mobbingu, nie wahaj się korzystać ze swoich praw.  

Brak ocen.
Please wait...


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *