Jak udowodnić mobbing w pracy?


Notice: Undefined variable: post_id in /sygnalizuj.com/wp-content/themes/sygnalizuj/template-parts/post.php on line 18
Jak udowodnić mobbing w pracy

Oskarżenie o mobbing w pracy musisz podeprzeć wiarygodnymi dowodami. W przeciwnym razie nie tylko niczego nie wskórasz, ale nawet możesz zostać uznany za osobę oczerniającą przełożonego lub współpracownika. Sprawdź zatem, jak udowodnić mobbing w pracy.

Mobbing to ciężkie wykroczenie, które powinien zwalczać przede wszystkim pracodawca. Zobowiązuje go do tego Kodeks pracy w art. 943. § 1, gdzie możesz przeczytać: pracodawca jest obowiązany przeciwdziałać mobbingowi. W 2017 roku przed polskimi sądami toczyło się niemal 2,5 tys. spraw o dyskryminację i mobbing. Aby rozpoznać, czy Ty również doświadczasz nadużyć ze strony przełożonego lub współpracowników, musisz najpierw dowiedzieć się, co kryje się za terminem „mobbing”.

Czym jest mobbing?

Oskarżenie o mobbing to poważny krok, dlatego musisz się upewnić, że rzeczywiście takie nadużycie jest stosowane wobec Ciebie. Najlepszym źródłem wiedzy jest Kodeks pracy, który we wspomnianym już art. 943 definiuje pojęcie mobbingu. Właśnie tam możesz się dowiedzieć, że mobbing jest uporczywym i długotrwałym nękaniem pracownika lub jego zastraszaniem.

W dalszej części definicji czytamy, że mobbing może powodować upokorzenie lub ośmieszenie pracownika, a także może wpłynąć na obniżenie samooceny przydatności zawodowej. Te wszystkie sformułowania są bardzo ważne, gdy dochodzi do etapu udowadniania mobbingu.

Mobbing a dowody

Nie wystarczy powiedzieć, że ktoś w pracy stosuje wobec Ciebie mobbing. Musisz przedstawić na to dowody. Niestety, nie zawsze jest to łatwe i niekiedy będzie wymagało dużo zimnej krwi.

Jak udowodnić mobbing w miejscu pracy? Najlepiej, jeśli zaczniesz zbierać dowody na nękanie, gdy tylko pojawi się taki problem. Powinieneś zbierać materiały obciążające mobbera. Zacznij prowadzić notatnik, w którym będziesz zapisywał wszystkie akty mobbingu w miejscu zatrudnienia wraz z datami i godzinami.

Poszukaj świadków, którzy będą gotowi potwierdzić Twoje oskarżenie o mobbing. Archiwizuj wszelkie listy, zapiski, e-maile czy SMS-y, które uważasz za formę nękania. Nie zapomnij także o gromadzeniu dokumentacji medycznej, jeśli w wyniku mobbingu doznałeś uszczerbku na zdrowiu. Skorzystaj również z dobrodziejstw nowoczesnych technologii i nagrywaj akty mobbingu (rejestracja wideo lub audio). Sądy pracy już niejednokrotnie dopuszczały takie dowody.

Chociaż udowodnienie mobbingu nie zawsze jest łatwe, nie możesz z tego rezygnować. Brak reakcji z Twojej strony może jeszcze bardziej ośmielić mobbera i wręcz nasilić akty mobbingu.

Brak ocen.
Please wait...


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *