Jak się bronić przed mobbingiem w pracy?


Notice: Undefined variable: post_id in /sygnalizuj.com/wp-content/themes/sygnalizuj/template-parts/post.php on line 18
Jak się bronić przed mobbingiem w pracy

Zgodnie z Kodeksem pracy, aby można było mówić o mobbingu, nękanie lub ośmieszanie muszą dotyczyć pracownika lub być skierowane przeciwko niemu. Dodatkowo powinny mieć działanie długotrwałe, uporczywe, a także wywoływać zaniżoną ocenę. Mogą także prowadzić do jego izolowania.

Także Kodeks karny odnosi się do mobbingu. Możesz tam przeczytać, że każdy, kto wykonuje czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, a przy tym złośliwie lub uporczywie narusza prawa pracownika wynikające ze stosunku pracy, podlega grzywnie lub karze ograniczenia wolności do 2 lat.

Mobbing w pracy – jak się bronić?

Gdy doznajesz w pracy nieprzyjemnych zdarzeń mających znamiona mobbingu, powinieneś sprawdzić, czy jesteś jedyną ofiarą mobbera. Gdy okaże się, że w zespole jest więcej osób poszkodowanych, łatwiej będzie Wam się bronić.

Natomiast, gdy jesteś jedynym poszkodowanym, wtedy zapisuj wszystkie szykany, notuj miejsce, czas i okoliczności, w jakich doszło do mobbingu. Jeśli to możliwe, unikaj także spotkań z mobberem sam na sam. Ważne, żebyś nie ukrywał faktu, iż jesteś prześladowany – spróbuj porozmawiać o swojej sytuacji z przełożonym lub współpracownikami.

Mobbing w pracy – skutki prawne

Kodeks pracy chroni ofiary mobbingu. Jeśli jesteś osobą poszkodowaną przez przełożonego lub współpracowników z powodu ich niewłaściwego zachowania, polegającego na długotrwałym ośmieszaniu, nękaniu lub poniżaniu, masz prawo do obrony. W tym przypadku możesz powołać się na przepisy o ochronie dóbr osobistych.

Jak bronić się przed mobbingiem w pracy? Przede wszystkim musisz mieć podstawy do sformułowania konkretnych zarzutów. Następnie powinieneś powiadomić przełożonego lub pracodawcę o wystąpieniu negatywnego zjawiska. Najlepiej zrobić to w formie pisemnej.

Dodatkowo bardzo ważne jest zebranie dowodów potwierdzających wystąpienie mobbingu. Mogą to być np. nagrania, korespondencja, dokumenty, zeznania świadków oraz opinia lekarska, gdy mobbing w pracy doprowadził Cię do problemów zdrowotnych.  Ostatecznym krokiem obrony jest wystąpienie na drogę sądową.

Pamiętaj, że nie jesteś bezsilny w walce z mobberem. Możesz, a nawet musisz mu stawić czoła, aby ukrócić nieetyczne i szkodliwe zachowanie. Prawo stoi po Twojej stronie!

Brak ocen.
Please wait...


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *