Dyskryminacja w pracy


Notice: Undefined variable: post_id in /sygnalizuj.com/wp-content/themes/sygnalizuj/template-parts/post.php on line 18
Dyskryminacja w pracy

Dyskryminacja w miejscu pracy może tak naprawdę dotknąć każdego. To duży problem i czasami bardzo trudne do udowodnienia przestępstwo. Nie wolno jednak tolerować żadnych przejawów dyskryminacji i należy je zgłaszać.

Badanie1 przeprowadzone w 2018 roku przez ADP pokazuje, że 35% Polaków doświadczyło dyskryminacji w pracy. To niepokojące dane, które stawiają nas na 5 miejscu w Europie. Polacy są najczęściej dyskryminowani ze względu na wiek (11%) i płeć (7%). Najwięcej przypadków dyskryminacji odnotowuje się w sektorze kultury i sztuki (54%), w branży finansowej (37%) i w sektorze edukacji (37%).

Dyskryminacja w miejscu pracy – przykłady

Dyskryminacja w pracy jest zabroniona. Art. 183b Kodeksu pracy mówi o naruszeniu zasady równego traktowania w zatrudnieniu. Dyskryminacja może tak naprawdę przejawiać się w różnej formie. Może to być na przykład pomijanie pracownika w awansach lub szkoleniach ze względu na wiek.

Częstym przykładem dyskryminacji są negatywne działania ze względu na płeć, począwszy od niezatrudniania młodych kobiet, ze względu na ryzyko zajścia w ciążę, poprzez gorsze ich wynagradzanie, aż po molestowanie seksualne. Również mobbing jest uważany za dyskryminację.

Dyskryminacja w pracy – gdzie zgłosić?

Odpowiedzialny pracodawca powinien walczyć z wszelkimi przejawami dyskryminacji w swojej firmie. Negatywne informacje szybko się rozprzestrzeniają a dyskryminacja może być obciążeniem dla reputacji przedsiębiorstwa. Poza tym trudno znaleźć chętnych do pracy w firmie, w której dochodzi do dyskryminacji.

Pracodawca powinien stworzyć odpowiednie procedury i rozwiązania, które umożliwią łatwe i bezpieczne zgłaszanie przypadków dyskryminacji. Wielu pracodawców decyduje się korzystać z usług zewnętrznych firm, tworząc systemy typu Speak Up Line (np. Ogólnopolskie Centrum Informacyjne), gdzie pracownicy mogą zgłaszać wszelkie przejawy dyskryminacji. W centrach tego typu pracują doświadczeni specjaliści, którzy zajmą się sprawą bez ujawniania pracodawcy personaliów osoby zgłaszającej problem.

Z dyskryminacją w pracy należy bezwzględnie walczyć. Przyjazne środowisko pracy to także większe zaangażowanie pracowników i lepsza praca – to z kolei oznacza konkretne korzyści dla pracodawcy.


1] Raport „The Workforce View in Europe 2018”

Brak ocen.
Please wait...


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *