Co to jest mobbing?


Notice: Undefined variable: post_id in /sygnalizuj.com/wp-content/themes/sygnalizuj/template-parts/post.php on line 18
Co to jest mobbing

Mobbing to ciężkie naruszenie prawa, którego może doświadczyć pracownik zarówno od swojego pracodawcy, jak i od współpracowników. Polski Kodeks pracy dokładnie definiuje mobbing i podpowiada, jak z nim walczyć.

Jeszcze kilkanaście lat temu w Polsce nikt nie mówił głośno o mobbingu, co nie znaczy, że to zjawisko nie istniało. Z czasem jednak podejście do mobbingu zaczęło się zmieniać i zrozumiano, że to poważny i narastający problem w miejscach pracy.

W rezultacie w 2002 roku powstało pierwsze Ogólnopolskie Stowarzyszenie Antymobbingowe, a od 2004 roku zapisy o mobbingu istnieją w polskim Kodeksie pracy. Na czym polega mobbing?

Mobbing – co to jest?

Wiele osób mówi o mobbingu, ale nie wszyscy tak naprawdę wiedzą, co znaczy mobbing. Aby uzyskać odpowiedź, wystarczy sięgnąć do Kodeksu pracy. W art. 94 § 2 została zapisana bardzo precyzyjna definicja mobbingu. Kryje się za nim długotrwałe, a do tego uporczywe nękanie pracownika lub jego zastraszanie, które może powodować obniżoną samoocenę przydatności zawodowej ofiary. Mobbing może mieć także na celu poniżenie albo ośmieszenie pracownika, a nawet jego odizolowanie od współpracowników.

Przykłady mobbingu

Mobbing bywa trudny do udowodnienia, ale czasami jego przykłady są dość oczywiste. Jeśli pracownik jest obrażany, obrzucany wyzwiskami i obraźliwymi przezwiskami, jak najbardziej można to uznać za mobbing. Podobnie jest w przypadku zlecania pracownikowi bezsensownych czynności lub niezwiązanych z jego zakresem obowiązków.

Mobbingiem może być publiczne ośmieszanie pracownika, wytykanie jego błędów, grożenie mu, a nawet lekceważenie czy ignorowanie oraz przeniesienie pracownika do odizolowanego miejsca. Również zachowania o podtekście seksualnym są uważane za mobbing (np. dotykanie, aluzje seksualne, głośne komentowanie wyglądu itd.). Warto wiedzieć, co oznacza mobbing, ponieważ doświadczyć go może tak naprawdę każdy pracownik. Należy jednak pamiętać, że nie jesteśmy bezbronni wobec mobbingu i możemy żądać od pracodawcy zadośćuczynienia

Brak ocen.
Please wait...


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *