Co to jest mobbing w pracy?


Notice: Undefined variable: post_id in /sygnalizuj.com/wp-content/themes/sygnalizuj/template-parts/post.php on line 18
Co to jest mobbing w pracy

Mobbing coraz częściej zauważany jest w różnych środowiskach, nierzadko wychodzi na światło dzienne pod wpływem skandali politycznych i biznesowych. Jednak najczęściej dochodzi do niego z dala od blasku fleszy – w zaciszu zarówno małych, jak i dużych firm.

Jeśli chciałbyś się dowiedzieć, co to jest mobbing w pracy, najlepiej zajrzeć do Kodeksu pracy. Tam właśnie sprecyzowano, że takie wykroczenie to zachowanie dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko niemu, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu. Mobbing to działania, które wywołują u pracownika zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, a także prowadzą do izolacji lub wyeliminowania go z zespołu. Co to właściwie znaczy?

Na czym polega mobbing w pracy?

Powinieneś wiedzieć, że mobbing może przyjmować różne formy. Osoba, która dopuszcza się takiego zachowania, może bez uzasadnienia podważać Twoje kompetencje i w negatywny sposób wpływać na różne aspekty Twojego życia zawodowego.

Możesz doświadczać zachowań utrudniających komunikację, np. przerywanie w pół zdania, reagowanie agresją i krzykiem na pytania itp. Dodatkowo mogą wobec Ciebie zostać podjęte takie decyzje, które wpłyną negatywnie na Twoje relacje z innymi pracownikami. Na przykład możesz zostać bez powodu przeniesiony na stanowisko, gdzie  nie będziesz miał kontaktu ze współpracownikami.

Formą mobbingu może być także nękanie występujące w różnych sytuacjach. Na przykład Twój przełożony uporczywie wytyka Ci, że na twoje miejsce czeka wiele innych, „lepszych” kandydatów do pracy, albo utrudnia Ci korzystanie z urlopu lub ze zwolnienia lekarskiego w czasie choroby.

Konsekwencje mobbingu

Wiedza o tym czym jest mobbing w pracy, może być bardzo przydatna. Dzięki niej łatwo rozpoznasz zachowania przełożonego lub współpracownika, które są niewłaściwe. Niekiedy takie zachowania wydają się na początku niewinne, jednak z czasem mogą się nasilić. Potem nieodpowiednie traktowanie staje się codzienną praktyką.

Długotrwałe nękanie może sprawić, że będziesz coraz bardziej zestresowany, przestaniesz się bronić przed atakami, stracisz chęć do pracy, zamkniesz się w sobie i stracisz wiarę we własne umiejętności. W konsekwencji możesz podupaść na zdrowiu, a nawet wpaść w depresję.

Gdy już wiesz, na czym polega mobbing w pracy, możesz podjąć odpowiednie kroki, aby walczyć z tym zjawiskiem. Przede wszystkim powinieneś poinformować o mobbingu pracodawcę (nawet, jeśli to on sam jest źródłem mobbingu!), ponieważ to jego obowiązkiem jest przeciwdziałać tego typu nadużyciom. Jeśli to nie pomoże, możesz wystąpić na drogę sądową przeciwko pracodawcy oraz przeciwko mobberowi.

Brak ocen.
Please wait...


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *